Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ), doğal gaz akışında yaşanacak olası kesintilerde darboğaza düşmemek amacıyla yürüttüğü, uzun yıllardır konuşulan Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Projesi sonunda gerçekleşiyor.
Prefabrik Yapı A.Ş. olarak proje sürecinde iş ortaklığı yaptığımız müşterimiz ile projenin yaklaşık 4.650 m2 lik mobilizasyon ihtiyacı başarıyla üretilmiş ve montajı gerçekleştirilmiştir. Çinli firma tarafından da kullanılacak olan binalar, dış ve iç yüzeyleri fibercement olan sandviç paneller ile detaylandırılmıştır. Farklı fonksiyonların karşılanması adına 14 tip binanın yer aldığı kamp projesinde, iklim koşullarına uygun kar yükü hesaplamaları yapılmış ve çatı detayları bu değerlere göre üretilmiştir. Dış duvar kalınlığının 10 cm olduğu binalarda iç duvarlar 6cm olarak projelendirilmiştir.
Türkiye’nin en önemli enerji yatırımlarından biri olan, Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi’nin inşası için Çinli China Tianchen Engineering Corporation ile anlaşma sağlandı. Yılda 1 milyar metreküp doğalgaz depolanmasına olanak sağlayacak proje 2018’de tamamlanacak.Projenin hayata geçirilmesi ile gaz sevkiyatında yaşanacak olası bir sıkıntıya karşı Türkiye’nin elinde daha fazla doğalgaz stoğu bulunacak. 2015’te ilk bölümü tamamlamayı taahhüt eden Çinliler 2018’te ise tesisin anahtarını teslim edecek. Tesisin devreye alınmasıyla birlikte Türkiye’nin doğalgaz depolama kapasitesi 2,1 milyar metreküpe ulaşacak. Bu da toplam tüketimin yüzde 5’nin güvence altına alınması anlamına geliyor.