Bu web sitesi birden fazla dil seçeneği içermektedir. Kullanmak istediğiniz dili aşağıdan seçebilirsiniz.

Konteyner

Konteyner

Yaşam Konteynerleri

Konteyner farklı kullanım alanlarında; hızlı üretim, nakliye kolaylığı, üstün izolasyon değerleri ile birlikte montaj kolaylığı sağlayan yapılardır. İnşaat sektöründe ihtiyaç duyulan tüm mobilizasyon hizmetlerini karşılayan konteyner sistemleri kaliteli yaşam alanları sunmaktadır. Yatakhane, yemekhane, sosyal tesisler, ofisler, wc ve duş yapıları, acil yerleşim çözümlerinin yanında konteyner evler ile de konut ihtiyaçlarına çözüm bulmaktadır.

1989 yılından beri hazır yapı sektörüne getirdiği yenilikler ve teknolojiler ile her zaman öncü olan firmamız, maksimum mobilizasyon, estetiklik ve fonksiyonellik amaçları ile konteyner üretimini gerçekleştirmektedir. Entegre tesisleri ile de üretim güvencesi sağlamaktadır. Konteyner üretim kapasitesi 6.750 adet/ay olan Prefabrik Yapı A.Ş. üretim güvencesi ile fark yaratmaktadır.

Konteyner Çeşitleri ve Kullanım Alanları

image
Paket EvPaket Ev Modelleri
image
Konteyner Ev ModelleriKonteyner Evler
image
Şantiye KonteynerleriYemekhane, Yatakhane, Sosyal Tesis
image
Konteyner OfislerKonteyner Ofis ve Satış Ofisleri
Konteynerlerin kullanılma amaçlarının başında şantiye mobilizasyonları gelmektedir. Şantiye alanında yemekhane, yatakhane, sosyal tesisler, tuvalet ve duş yapıları, revir vb. ihtiyaçlarının karşılanması için tercih edilmektedir.

Bunun yanı sıra üretiminin fabrika ortamında gerçekleştirildiği konteynerler doğal afetler sonrasında acil yaşam üniteleri olarak kullanılmaktadır. Bu amaçla firmamız AR-GE ve ÜR-GE ekibinin çalışmaları sonrasında katlanır konteyner ve iç içe geçebilen konteyner ürünleri ile en hızlı şekilde yaşam ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Konteyner ürünlerin bir diğer kullanım alanı ise konteyner ev çözümleridir. Genellikle nihai tüketicinin tercih ettiği bu yapılar çoğunlukla mevsimsel, imar izni olmayan arazilerde ve kısa süreli ihtiyaçların karşılanmasında kullanılmaktadır.

Yukarıdaki başlıca kullanım alanlarının yanı sıra birleşimli konteyner sistemleri ile eğitim, sağlık, askeri ve kamp yapılarında da konteynerler kullanılmaktadır.

Lifecase Ürün Katoloğu

Lifecase Ürün Kataloğu

Konteyner Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Konteynerler hangi malzemeden yapılır?

  Konteynerler dayanıklı galvanize çelik profillerden üretilir. Özellikle Hekim Sandviç Panel kaplamaya sahip konteynerlerde boya bulunmazken Hekim Board ile kaplanan konteynerler için akrilik dış cephe boyası yeterli olur.

 • Konteyner altına ne konur?

  Bir konteynerin temeli veya tabanı tipik olarak betondan yapılır. Konteynerin dayanması için sağlam, düz bir yüzey sağlar ve yapının yerinde sabitlenmesine yardımcı olur. Taban, konteynerin ağırlığına ve ağır ekipman veya insanlar gibi maruz kalacağı ek yüklere dayanacak şekilde tasarlanmalıdır. Bazı durumlarda, beton bir temel yerine çakıl veya kırma taş bir temel üzerine bir konteyner yerleştirilebilir ancak beton genellikle en sağlam ve dayanıklı seçenek olarak kabul edilir.
 • Konteyner nasıl üretilir? Hangi malzemeleri içerir?

  Konteyner kullanım amacına ve alanına göre belirlenen boyutlardaki panellerinin kesilmesi ile üretim sürecine başlanır. Devamında duvar, çatı ve zemini şekillendirilen paneller ve galvaniz çelik profillerin civatalar ile birleştirilmesi suretiyle konteynerin ana taşıyıcı sistemi oluşturulur. Hekim sandviç paneller taşıyıcı çelik profillerin uygun bölümlerine yerleştirilerek sabitlenir ve konteyneri meydana getirir. Daha sonra kapı, pencere, havalandırma, kilitleme gibi sistemlere ait ekipmanlar konteynere monte edilir. Konteynerlerde duvar ve tavan malzemesi olarak Hekim Sandviç panel kaplama malzemesi kullanılır. Eps , poliüretan köpük veya taşyünü sandviç panel üretiminde yalıtım malzemesi olarak kullanılır. Pencere, kapı, elektrik tesisat yerleşim alanları, sıhhi tesisat bölgeleri, taban şasesi üzerinde PVC, parke veya halı zemin kaplaması ilave edilerek üretim gerçekleştirilir. Üretilen konteyner kullanıcısına gönderilmeden önce gerekli güvenlik standartlarını karşıladığında ve iyi durumda olduğundan emin olmak için son bir denetimden geçer.
 • Konteyner kurulurken nelere dikkat etmek gerekir?

  Konteyner kurulurken doğru şekilde yapılandırıldığında ve kullanımının güvenli olduğundan emin olmak için göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır. Bu faktörlerden bazıları şunlardır:

  Konum: Konteynerin konumu düz, sabit ve güvenli olduğundan emin olmak için dikkatli seçilmelidir. Malzemesine bakılmaksızın ağırlığı taşıyabilecek sağlam ve düz bir yüzey konteynerler için uygundur.

  Zemin: Konteynerler yerleştirilmeden önce zeminin sabit ve düz olması için hazırlanması gerekir. Tesviye etmek, toprağı sıkıştırmak veya toprak eklemek bu hazırlıklardan bazılarıdır.

  Sabitleme: Konteyner hareket etmesini veya devrilmesini önlemek amacıyla yere sabitlenmelidir. Çelik profil, cıvata , somun ve benzeri ankraj malzemesi, beton bloklar kullanılarak çeşitli yöntemlerle konteynerler sabit hale getirilebilir.

  Havalandırma: Konteyner içerisinin kuru kalmasını ve küf oluşmasını önlemek için uygun şekilde havalandırma önemlidir. Konteyner duvarına bir havalandırma sistemi ( menfez, fan v.b. ) monte edilerek yapı içerisinin uygun kurulukta kalması sağlanabilir.

  Yangın güvenliği: Duman dedektörleri, yangın söndürücüler, acil durum çıkış noktaları konteyner kullanımında ortaya çıkabilecek herhangi bir acil durum söz konusu olduğunda hazır bulundurulmalıdır.

  Özelleştirme: Konteynerler ofis veya yaşam alanı gibi belirli bir amaç için kullanılacaksa projenin özel ihtiyaçlarını karşılaması için özelleştirilmesi gerekir. Duvar, kapı, pencere ve diğer özellikler eklenerek konteyner kullanım amacına uygun hale getirilebilir.

  Bakım: Her malzemede olduğu gibi konteynerlerin de iyi durumda kalması ve güvenli bir kullanıma sahip olması için düzenli bakımının yapılması gerekir. Düzenli ve doğru temizlik, onarım ve denetim yapılarak konteyner daha uzun ömürlü hale getirilebilir.

 • Konteynere elektrik nasıl alınır?

  Konteynerler için elektrik elde etme yöntemleri bölgenin konumuna ve düzenlemelerine, bütçeye ve enerji kaynağının mevcudiyetine bağlı olarak değişebilir. Kurulumun güvenle yapılması ve yönetmeliklere uygun şekilde bir kullanım sağlanabilmesi için konteynerin bulunduğu bölgenin bağlı olduğu muhtarlık, belediye gibi yerel yönetimlerle iletişime geçilerek başvuru yapılmalıdır. Özellikle şantiye alanlarında kullanılacak konteynerlerin elektrik kullanımı ve aboneliği için şantiyenin resmi yetkilisine ait mevcut aboneliğe bağlı bir trafo veya ana elektrik dağıtım panosu çekilebilir. Bunun yanı sıra diğer elektriğe erişim yöntemlerinden bazıları şunlardır:
  • Şebeke bağlantısı: Konteyner yerel elektrik şebekesine bağlanabilir. En yakın elektrik kaynağından veya transformatörden konteynere bir elektrik hattı çekilebilir ve kullanımı ölçmek için yapıya bir sayaç takılabilir.
  • Jeneratör: Benzin, dizel veya proplanla çalışan portatif jeneratörler, konteynere elektrik sağlamanın bir yoludur.
  • Güneş enerjisi: Güneş panellerinin konteyner çatısına kurulması ile elektrik elde edilebilir. Paneller bir pil bankasına bağlanır, DC gücü AC gücüne dönüştüren bir invertör kullanılır.
  • Mikro şebekeler: Ana elektrik şebekesine bağlı küçük ölçekli güç sistemleri olan mikro şebekeler güneş, rüzgar ve jeneratör gibi çeşitli enerji kaynaklarıyla çalıştırılabilir.
 • Konteyner elektrik aboneliği nasıl alınır?

  Amaca göre konteynere bağlanılacak elektrik sistemi için gereken abonelik prosedürleri değişkenlik gösterebilir. Ev olarak kullanılacak konteynerler için bölgenin bağlı olduğu muhtarlık, belediye gibi yerel yönetimlere başvurmak gerekir. Şantiye alanı içerisinde kullanılacaksa bağlantı şantiye yetkilisine ait mevcut abonelik ana elektrik dağıtım panosuna veya bir trafoya hat çekilerek gerçekleştirilebilir. Elektrik altyapısı bulunmayan yerler için rüzgar tribünleri veya güneş panelleri tercih edilebilir.
 • Tarlaya konteyner koymanın cezası ne kadar?

  Uygun izin olmaksızın sahaya konteyner yerleştirmenin cezası, yargı yetkisine ve koşullara bağlı olarak değişir. Çoğu durumda, yasadışı boşaltma veya arazinin yetkisiz kullanımı olarak kabul edilebilir ve para cezalarına, cezalara ve hatta suç duyurularına neden olabilir. Cezanın ciddiyeti, konteynerin boyutu, sahanın konumu ve çevre üzerindeki etki gibi faktörlere bağlı olacaktır. Cezalardan kaçınmak için konteynerleri sahaya yerleştirmeden önce gerekli izinlerin, lisansların ve onayların alınması önemlidir. Ek olarak, konteyner yerleşiminizin yasalara uygun olmasını sağlamak için tüm yerel imar yasalarına, yönetmeliklerine ve çevre koruma kurallarına uyulması önemlidir.
 • Konteyner evler ne kadar?

  Konteyner fiyatları çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Boyut, fiyatlar üzerinde etkili olan bir faktördür. Boyut ve hacim arttıkça fiyatlar artış gösterebilir. Yeni konteynerler daha önce kullanılmadığından ve özel malzemelerle üretildiğinden kullanılmış seçeneklere oranla daha yüksek fiyatlara sahiptir. Konteynerin sahip olduğu özellikler fiyatı üzerinde etkilidir. Ek yalıtım, aydınlatma, elektrik bağlantısı bulunan konteynerler diğerlerine oranla daha farklı fiyatlara sahiptir. Bunun yanı sıra ofis, konaklama yeri ve diğer tesis amaçlı üretilmiş konteynerler belirli kullanımlara özel olarak üretildiğinden farklı ek malzeme veya üretim maliyetleri nedeniyle diğerlerine oranla daha pahalı olabilir.
 • Konteyner ev izni nasıl alınır?

  Konteyner ev inşa etmek için izin alma süreci, bölgenizdeki yerel yönetmeliklere ve inşaat yönetmeliklerine bağlı olarak değişir. Genel olarak yerel imar ve bina yasaları uygulanır. Bölgenizde bir konteyner ev inşa edilmesine izin verildiğini onayladıktan sonra, yerel inşaat departmanından inşaat ruhsatı almanız gerekir. Sonrasında ise konteyner tasarımı için bir mimar veya mühendisle çalışabilir, inşaat süresi boyunca işin bina kodlarına ve standartlarına uygun olarak yapıldığından emin olmak için ek planlama ve düzenlemelere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Konteyner tabanı nasıl yapılır?

  Taban için kaya, taş ve diğer kalıntıların bulunmadığı yüzeylerde işlem yapılması önemlidir. Zemin kazılıp beton ayakları döküldükten sonra oluşan temel üzerine konteyner yerleştirilir. Konteyner parçalarını desteklemek amacıyla bir taban şasesi oluşturulur. Oluşan taban şasesi üzerine Hekimboard zemin kaplaması sonrası taban üretimi tamamlanır. Üzerine pvc, parke, halı ve benzeri arzu edilen zemin kaplama malzemesi ile kaplama yapılabilir.
 • Konteyner zemini nasıl olmalı?

  Konteynerin zemini, konteynerin içeriğini ve içinde bulunabilecek insan ve ekipmanların ağırlığını taşıyabilecek kadar sağlam, düz ve dayanıklı olmalıdır. Genellikle ahşap, çelik veya betondan yapılır ve neme ve haşerelere karşı dayanıklı olması için işlenmelidir. Kaymayı veya çökmeyi önlemek için konteynerin tabanının düzgün bir şekilde ve tabana sabitlendiğinden emin olunması önemlidir.
 • Konteyner dış cephe kaplama nasıl yapılır?

  Hekim Sandviç Panel veya Hekim Board yüzey kaplama malzemesi ile dış cephe kaplaması gerçekleştirilebilir. Bunun yanı sıra isteğe göre dekoratif yalı baskı fibercement siding kaplama, taş desenli fibercement ya da fugalı fibercement kullanılabilir. Kaplamalar A1 sınıfı yanmaz ve suya dayanıklı selülozik lifli çimento esaslı HekimBard Marka fibercement levhalar ile yapılmaktadır.. Dış cephe kaplamasının kurulum süreci, kullanılan malzemeye ve kullanılan alet ve tekniklere bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, nemin konteynerin iç kısmına nüfuz etmesini önlemek için dış cephe kaplamasının uygun şekilde kaplanmasını sağlamak önemlidir.
 • Konteyner üzerine çatı nasıl yapılır?

  Konteynerin veya konteynerlerin birleşiminden oluşan bir yapının üzerine önceden hazırlamış çatıya ait mimari tasarıma uygun çatı sistemlerini uygulayabilirsiniz. ; Beşik çatı, kırma çatı, dik çatı, tek eğimli çatı, şase çatı v.b.
 • Konteyner nasıl taşınır?

  Konteynerin şantiye içerisinde taşınması boyut, kullanım alanı gibi faktörlere bağlı olarak farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Açık kasalı kamyonlar, konteyner taşınırken yardımcı olacak araçlardan biridir. Bir vinç veya başka bir kaldırma ekipmanı kullanılarak konteyner kamyona yüklenir ve ilgili alana taşınır. Şantiye demiryolu yakınındaysa konteyner en yakın tren istasyonuna taşındıktan sonra bir kamyonla şantiye alanına geçirilir. Küçük boyutlardaki konteynerler için araca yükleme ve indirme işlemlerine yardımcı olan özel bir römork ile konteyner şantiye içerisinde taşınabilir. Konteynerlerin yatay ve düşey taşımaları için mutlaka vinç desteği sağlanmalıdır.
 • Konteyner montajı nasıl yapılır?

  Konteyner montajı genellikle bileşenlerin temin edilmesi ve uygun şekilde sabitlenmesi ile birleştirmeyi içerir. En az üretim süreci kadar önemli olan montaj sürecinde herhangi bir sorun yaşanmaması ve konteynerin uzun ömürlü olması bakımından konteyner montajı, alanında uzman bir ekip ile gerçekleştirilmelidir. Montaj süreci konteynerin tipine ve boyutuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. 3.00 m x7.00 m veya 2.40 m x 6.00 m gibi standart boyutlara sahip konteynerlerin duvar, çatı, zemin gibi bileşenleri düz bir yüzeye yerleştirilir. Konteyner zemin şasesi dengedeki yüzeye yerleştirildikten sonra cıvata, somun , vida v.b. aracılığıyla duvarlara sabitlenir. Öncelikle duvar kenarları hizalandıktan sonra uygun cıvata veya vida ile hizalanarak birleşimi sağlanır. Duvarların montajı tamamlandıktan sonra civata yardımıyla çatı köşelerdeki taşıyıcı kolonların, duvarların üzerine yerleştirilir. Daha sonrasında kapı, pencere, havalandırma gibi montajlar yapılır. Elektrik ve diğer işler sıhhi tesisatlar v.b. kurulduktan sonra ise silikonlama , ihtiyaç var ise boyama veya ilave kaplama işlemlerine geçilir.
 • Konteyner ısı yalıtımı nasıl yapılır?

  Projenin özel ihtiyaçlarına ve konteynerin kullanım amacına bağlı olarak doğru yalıtım yöntemini seçmek önemlidir. Bunun yanı sıra yalıtımın doğru şekilde yapıldığından ve bölgenin yönetmeliklerine ve güvenlik standartlarına uygun olduğundan emin olmak için profesyonel yardımı almak gerekir. Konteyner için ısı yalıtımı projenin özel ihtiyaçlarına ve konteynerin kullanım amacına bağlı olarak farklı şekillerde yapılabilir. Bazı yaygın yöntemleri şu şekildedir:
  • Çift cam: Konteyner pencerelerinin yalıtımını daha iyi hale getirmek için çift cam yapılabilir. Yalıtım sağlayan, aralarında sızdırmaz bir hava boşluğu bulunan iki cam katman ile bu yöntem uygulanabilir.
  • Arazi ve lojistik zorlukların projelerinizi engellemesine izin vermek yerine farklı konteyner çözümleri ile uzun süreli sonuçlar elde etmek için Prefabrik Yapı A.Ş. ‘nin , taleplerinize özel fırsatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçin. Özelleştirilebilir ve dayanıklı konteynerlerin projenize nasıl fayda sağlayabileceğini deneyerek öğrenin!

Konteyner Üretimi

10.000 kişinin yaşayacağı toplamda 2.000 konteyneri 2 ay içerisinde üreten, nakliyesini gerçekleştiren ve kurulumunu yapan Prefabrik Yapı, acil yerleşim yapıları ihtiyaçlarına tecrübesiyle hızlı çözümler sunuyor.

Kaynaksız yapı teknolojisi ve cıvata somun bağlantıları ile üretilen konteynerler, kullanılacağı yerin coğrafi özellikleri ve kullanım amacına göre, tek katlı, iki katlı ve üç katlı olarak üretilebilmektedir. Ürünlerin gerekli olan yüzey kaplamalarında müşterilerin seçimi doğrultusunda boyalı galvaniz sac veya üstün özellikleri ile fark yaratan HekimBoard markalı A-1 sınıfı yanmaz fibercement levhalar kullanılmaktadır.

Kullanım amacı, kullanım yeri ve kullanım şekillerine göre konteynerler, Hekim Panel sistem olarak; monoblok, demonte ve birleşimli olarak üretilmektedirler. Elektrik ve sıhhi tesisatlar tercihe göre sıva altı veya sıva üstü olarak projelendirilmektedir. Standart düz çatı uygulamaları dışında, ilave çatı gerektiren durumlarda eğimli çatı çözümleri de kullanılmaktadır.

Standart konteyner ürünleri 3,00×7,00 m ve 2,40×6,00 m olarak iki farklı boyutta üretilmektedir. Kamp ve şantiye yapılarındaki birden fazlı katlı yapılar standart konteynerlerin birleştirilmesi ile konumlandırılabilmektedir. Bunun yanında müşterilerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda gerekli statik hesaplamalar da yapılarak, uygunluğuna göre özel ebatlı konteyner üretimi de gerçekleştirilebilmektedir.


monoblok-konteyner

Monoblok Panel Sistem
Kullanılacak konteyner çeşitlerinin tüm üretiminin fabrika ortamında tamamlanmasıyla sevke hazır hali getirilen üretim sistemidir. Tüm yapı elemanlarının montajı fabrika ortamında tamamlanır ve bu şekilde yükleme ve sevk işlemleri gerçekleştirilir.

demontable-konteyner

Demontable Panel Sistem
Bu üretim sisteminde konteyneri oluşturan tavan – zemin şaseleri ve duvarları oluşturan elamanların montajı yapılmadan, önüretimi fabrika ortamında yapılır. Özel paketleme sistemi ile taşımaya hazır hale getirilerek kullanılacağı bölgeye sevk edilir.

birlesimli-konteyner

Birleşimli Panel Sistem
İki ya da çok daha fazla sayıda konteynerlerin birbirlerine monte edilerek, çok katlı mekanların oluşturulmasında kullanılan üretim sistemidir. Ön üretimleri fabrikada yapılır ve kurulum yapılacak konumda birleştirme işlemleri gerçekleştirilir.

Neden Konteyner ?

Neden Konteyner
Yapı ve inşaat sektörünün simgelerinden birisi olan konteynerler sağladığı bir çok avantaj ile en çok tercih edilen hazır yapılar olarak tercih edilmektedir. Konteyner çeşitlerinin tercih edilme hususunda öne çıkan özellikler şu şekilde sıralanabilmektedir.

 • Üretimi hızlıdır.
 • Düşük maliyetlidir.
 • Farklı iklim koşullarında dayanıklılık göstermektedir.
 • Kaynaksız birleşimi ile daha diğer çeşitlere göre mukavemeti yüksektir.
 • Deprem gibi doğal afetlere karşı dayanıklıdır.
 • Fibercement levhalar ile yanmaz, sudan etkilenmez.
 • Yüksek kalitededir.
 • Sevkiyatı kolaydır.
 • Bir çok kez kullanılmaktadır.
 • Yükleme ve montaj kolaylığı sağlamaktadır.

Konteyner Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gereken Koşullar

Konteyner Kurulumu
 • Konteynerin yerleştirileceği zeminin tesviyesinin düzgün yapılmış olduğundan emin olunmalıdır. Aksi halde kapı ve pencere doğramalarının çalışmasında problem yaşanabilmektedir. Konumlandırıldığı yüzeyde ana şasenin tam desteklendiğinden emin olunmalıdır.
 • Konteyner üst köşelerindeki 2×2 cm’lik mapalara bağlanarak vinç ile kaldırılıp indirilmelidir.
 • Halatlar şekildeki gibi çapraz bağlanmalıdır.
 • Halat boyları eşit ve yatayla yaptığı açı 20° (%36 eğim)’den az olmamalıdır.
 • Kanca geniş yüzeyden takılmalı ve ağır tarafa doğru kaydırılarak terazide olması sağlandıktan sonra kaldırılmalıdır.
 • Ürünün ömrünü uzatmak amacı ile düzgün terazideki bir yüzeye (beton vb.) veya max. 2,5m. aralıklı kısa kenar ölçüsünde takozlar üzerinde yerleştirilmelidir.
 • Kapının rahat açılıp kapanması ve kilitlenmesi kontrol edilmelidir.
code