Bu web sitesi birden fazla dil seçeneği içermektedir. Kullanmak istediğiniz dili aşağıdan seçebilirsiniz.

Mars

Ekolojik Mars

Mars

Mars projesi ekolojik bina kriterleri kapsamında değerlendirilerek, enerjinin en verimli şekilde kullanılması çerçevesinde tasarlanmış ve prototip konut uygulaması 30 Eylül – 03 Ekim 2010 tarihinde yapılmış Buildist Fuarı’nda sergilenmiştir.
Kendi enerjisini kendi üreten Mars, aynı zamanda taşınabilir olması özelliği ile istediğiniz coğrafyada gönlünüzce kullanabileceğiniz bir yapıdır. Doğalgaza ihtiyaç duymaksızın, yapının içerisindeki tüm enerji ihtiyacı, Mars’ın çatısına 28°lik açıyla yerleştirilmiş fotovoltaik paneller aracılığı ile karşılanmaktadır.
Ekolojik yapıların en önemli tasarım kriterlerinden birisi de geri dönüşümlü malzeme kullanımıdır. Mars, aynı zamanda hafif çelik teknolojisi ile üretilmiş ve yüzey kaplama malzemesi olarak, A1 sınıfı yanmaz ve tamamiyle doğa dostu fibercement kullanılmıştır. Hafif çelik üretim teknolojisi ile, geleneksel sisteme göre izolasyon değerleri daha yüksek ve daha az enerji ihtiyacı olan yapılar yapmak mümkündür.
Mars projesine ait tüm enerji hesaplamaları, malzeme kesitlerinde kullanılan malzeme detayları, izolasyon değerleri, tasarım esasları vb kriterler konusunda uzman danışmanlar tarafından, aynı zamanda İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan Prof Dr. Zerrin YILMAZ başkanlığında gerçekleştirilmiştir.
A sınıfı enerji performansı olan MARS, aynı zamanda “O” KARBON MARS YAPISI olarak ta anılmaktadır.
Binanın ısıtma ve soğutma enerjisi ihtiyaçları, kışın tüm mekanların 20°C’ye ısıtılacağı ve yazın tüm mekanların 26°C’ye soğutulacağı varsayılarak hesaplanmıştır. Binanın güneşten olan ısı kazançlarının yanı sıra, insanlardan, aydınlatma ekipmanlarından ve elektrikli aletlerden olan ısı kazançları da hesaba katılmıştır. Evin tasarım senaryosu biri çalışan diğeri çalışmayan bir çifte göre oluşturulduğundan kullanım çizelgelerinde bu senaryo belirleyici olmuştur. Sızdırmazlık değeri korunmasız (açık alanda yer alması) ve sızdırmazlığının yüksek olduğu belirlenerek 0,44 1/h alınmıştır.

  • Çatıda ve döşemede 8cm cam yünü ve duvarlarda 5cm taşyünü kullanılmıştır.
  • Güney cephesindeki pencere ve kapı alanları için otomasyona bağlı olmayan, sabit çıtalı panjurlar güneş kontrol elemanı olarak tasarlanmıştır.
  • Çatıda yer alan 8 adet fotovoltaik panel, 28°açı ile yerleştirilmiştir.
  • Pencerelerde ısıcam konfor ve doğramalarda yüksek ısı yalıtımlı alüminyum doğramalar kullanılmıştır.
Yapılan tüm hesaplamalar neticesinde MARS Projesi’nin ihtiyaç açısından hem ısıtma hem de soğutma enerji sınıfı “A” olmaktadır. Enerji ihtiyacının tamamının yenilenebilir enerji teknolojileri ile karşılanması nedeniyle de binanın sera gazı emisyonu “0” olmakta ve bu açıdan MARS “0” olarak anılmaktadır.

image
Enerji Kimlik BelgesiMars Konteyner
image
Eko Konteyner ProjesiMars Konteyner
image
Eko Konteyner ProjesiMars Konteyner

MARS KONUT YAPILARI GENEL ÖZELLİKLERİ

Daha az malzeme ile daha güçlü strüktür oluşturan, yapı maliyetini düşüren, üretimi hızlı ve hatasız kılan, malzeme fiyat dalgalanmalarına karşı koyabilen, temiz bir şantiye ortamı sağlayan ve en önemlisi de; çevre dostu olan çelik gelecek için en önemli yatırımdır.
Mars; tamamı ile çelik konstrüksiyondan üretilmiş olup, çeliğin verdiği güç ile güvenirliliğini maksimize etmiş bir üründür. Ayrıca hammaddesinde ve üretim aşamasında çevreye zarar vermeyen Mars, kurulum esnasında da çevre dostu olarak duyarlılığını sürdürmektedir. Ses, görüntü kirliliği ve doğal tahribat gibi doğanın dengesini bozabilecek her eylemden uzak olan Mars, aksine varlığını sürdürdüğü sürece ekolojik yapısı ile benzerlerinden ayrılmaktadır.
Mars’ın bir diğer özelliği ise taşınabilir olmasıdır. Öncelikli olarak konut amaçlı kullanabileceğiniz bu yaşam üniteleri dilediğiniz zaman dilediğiniz yere taşınabilmektedir. Üstelik üç gün gibi kısa bir sürede. Nerede yaşamak ve nereye taşınmak isterseniz isteyin, eviniz sizin için üç gün sonra orada.
Yine benzersiz bir özellik; modülerlik. Bugün stüdyo bir ev veya ofis mi istiyorsunuz; o halde Mars S tipi sizin için mükemmel bir seçim. Fakat gelecek ihtiyaçlarınızı değiştirdi ve daha büyük bir ev veya daha büyük bir ofise ihtiyaç duydunuz; yapmanız gereken tek şey bizi arayarak ilave oda siparişi vermek. Siz sipariş veriyorsunuz, biz dilediğiniz kadar odayı mevcut eviniz veya ofise ilave ediyoruz.
Mars S, Mars M, Mars L, Mars XL, Mars DL, Mars DXL olarak tasarlanan modellerimiz ile kış, sonbahar, yaz iklim tipine göre hazırlanmış cephe tiplerimizden biri sizin için. Mars dış cephe kaplamasından, büyüklüğüne kadar, hatta verenda, saçak vb. ilave modüllerine kadar tamamı ile sizin bireysel kararlarınıza göre oluşturabileceğiniz ilk ve tek yaşam ünitesi.
Ekolojik, taşınabilir, modüler, esnek, estetik, güvenli ve ekonomik özelliklerini bir arada bulunduran Mars; Türkiye yapı kültüründe yeni bir çağ başlangıcı. Bir öncü, bir değişim simgesi.

MARS TİCARİ YAPILARI GENEL ÖZELLİKLERİ

Mars ticari, tamamı ile çelik konstrüksiyondan üretilmiş olup, çeliğin verdiği güç ile güvenirliliğini maksimize etmiş bir üründür. Ayrıca hammaddesinde ve üretim aşamasında çevreye zarar vermeyen Mars, kurulum esnasında da çevre dostu olarak duyarlılığını sürdürmektedir. Ses, görüntü kirliliği ve doğal tahribat gibi doğanın dengesini bozabilecek her eylemden uzak olan Mars, aksine varlığını sürdürdüğü sürece ekolojik yapısı ile benzerlerinden ayrılmaktadır.
Mars’ın bir diğer özelliği ise taşınabilir olmasıdır. Ofis, klinik, dükkan vb fonksiyonlar için ticari amaçlı olarak kullanabileceğiniz bu yaşam üniteleri dilediğiniz zaman dilediğiniz yere taşınabilmektedir. Nerede yaşamak ve nereye taşınmak isterseniz isteyin, mekanınız sizinle birlikte oraya gidebiliyor.
En önemli ve benzersin özelliklerden birisi de modülerlik. Bugün stüdyo bir ofis mi istiyorsunuz; o halde Mars S tipi sizin için mükemmel bir seçim. Fakat gelecek ihtiyaçlarınızı değiştirdi ve daha büyük bir ofise ihtiyaç duydunuz; yapmanız gereken tek şey bizi arayarak ilave oda siparişi vermek. Siz sipariş veriyorsunuz, biz dilediğiniz kadar odayı mevcut ofise ilave ediyoruz.
Mars Ticari, iç içe geçen modüllerin, yerinde açılarak 3 kat daha büyük bir mekan oluşturulması üzerine tasarlanmış bir üründür.

Mars - Standart Planlar

code