Bu web sitesi birden fazla dil seçeneği içermektedir. Kullanmak istediğiniz dili aşağıdan seçebilirsiniz.

Prefabrike

Prefabrike

Prefabrike Yapı Kavramı

Prefabrike yapılar, ön üretimlerinin fabrika ortamında gerçekleştirildiği, montaj işleminin ise binanın kurulacağı yerde yapıldığı sitemlerdir. Ülkemiz ise prefabrike yapılar ile 1999 Gölcük / Kocaeli depremi sonrasında genel anlamda tanışmış oldu. Deprem Konutları kavramıyla ülkemizde anılmaya başlanan prefabrike konut yapıları geçici yerleşim alanları olarak bilinse de, zamanla geleneksel betonarme yapıların yerini almaya başlamıştır.

Günümüzde prefabrike sistemler, büyük çoğunlukla inşaat ve yapı sanayinde ve konut yapılarında kullanılmaktadır.

Prefabrike Sistemlerin Genel Özellikleri

  • Ön üretiminin fabrika ortamında gerçekleştirilmesi nedeniyle insana bağlı hatalar en aza inmektedir. Prefabrike yapıları oluşturan çelik profiller bilgisayar ortamında hesaplanıp tasarlandıktan sonra robotlar yardımı ile şekillendirilmektedir.
  • Prefabrike yapılar diğer klasik yapı türlerine göre 9-10 kat daha hafiftir ve yüksek dayanıma sahiptirler.
  • Hafif çelik yapı teknolojisi kullanılarak üretilen prefabrike sistemler depreme karşı dayanıklıdır. Herhangi bir deprem esnasında bağlantı yerleri cıvata-somun bağlantısı şeklinde olduğundan kopma gerçekleşmez ve esneme sağlanır.
  • Üretimi ve montajı hızlıdır. Prefabrike yapının büyüklüğüne göre 10 ile 20 gün arasında tamamlanabilir.
  • Her türlü iklim koşullarına uyum sağlar ve rahatlıkla tercih edilebilir.
  • Prefabrike yapı elemanları özel paketleme sistemleri ile kolay taşınır ve lojistik avantajı sağlamaktadır.
  • Tek katlı olarak inşa edileceği gibi çok katlı olarak da inşa edilen prefabrike yapı sistemleri uzun ömürlüdür.

Prefabrike Yapıların Kullanım Alanları

Şantiye Yapıları: Prefabrike yapılar inşaat sektöründe en çok tercih edilen yapı sistemleridir. Ofis binaları, yatakhaneler, yemekhaneler, wc-duş binaları, sosyal ve ortak yaşam binaları, depo hangar gibi yapılarda kullanılmaktadır.
Prefabrike Evler: Ekonomik, dayanıklı, uzun ömürlü, estetik görünümlü ve hızlı olması sebebiyle ülkemizde kişisel ve toplu konut yapılarında prefabrike evler büyük ölçüde tercih edilmeye başlanmıştır. Bu evler tek katlı olabildikleri gibi, dubleks ve çok katlı olarak da üretilebilmektedir.
Kamu Binaları: Eğitim, sağlık …v.b. sektörlerde prefabrike yapı sistemleri tercih edilmektedir.
Ekolojik Yapılar: Prefabrike yapı elemanlarının çevre dostu ve sürdürülebilir olması nedeniyle ekolojik yapı sistemlerinde çok tercih edilmektedir.

Prefabrik Yapı A.Ş. Farkı

1989 yılından itibaren prefabrike yapı sektöründe faaliyet gösteren, sektöre bir çok yeniliği kazandıran ve faaliyet alanında öncü olan Prefabrik Yapı A.Ş. yapılarında üstün teknoloji ve tecrübelerini kullanmaktadır. A1 sınıfı yanmaz fibercement doğal çimento levhalar ile çevreci, sürdürülebilir ve sudan etkilenmeyen prefabrike ürünler sunmaktadır.
Üstün özelliklere sahip bu yapılar 6 kıtada 90’e yakın ülkede 32.000 ‘den fazla müşteriye ulaşmıştır. Yeniliklerin öncüsü Prefabrik Yapı A.Ş. her geçen yıl daha fazla büyümekte ve ülkemize ve insanlarımıza katkı sağlamaktadır.

Prefabrike Yapı
code