Nurol İnşaat Satınalma Müdürü Süleyman Peker “Otoyol A.Ş. İstanbul-İzmir otoyol projesini 6 İnşaat Şirketine vermiştir.Nurol İnşaat’da projenin Balıkesir-Kırkağaç arasındaki bölümünün yapımını üstlenmiş ve aynı zamanda söz sahibi pilot firma pozisyonundadır.Projelerimizde kaliteye önem veriyoruz ve çözüm ortağı olarak sektördeki öncü firmalarla çalışıyoruz” diyor.

1.)Süleyman Bey öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
36 yıldır Nurol İnşaat’da çalışıyorum. Nurol İnşaat’a mübaya şöförlüğü ile başladım daha sonra ,Mübaya Memuru ve Satın alma şefi görevlerini yürüttüm. Şuanda Nurol İnşaat Satın alma Müdürü olarak çalışmaya devam ediyorum.
2.)Nurol İnşaat Dünyanın En Büyük Uluslararası Müteahhitleri ve Dünyanın En Büyük Küresel Müteahhitleri Listelerinde yer aldı siz bu konuda neler söyleyebilirsiniz, Nurol İnşaat’ı birde sizden dinleyebilir miyiz?
NUROL İnşaat, NUROL Şirketler Topluluğu’nun ilk ve öncü şirketi olarak Ankara’da 1966 yılında kurulmuştur. Faaliyet hayatının henüz 15inci yılında çalışmalarını uluslararası arenaya taşıyan NUROL İnşaat’ın yurt dışı çalışmalarının odak noktası 80’lerde başta Suudi Arabistan olmak üzere petrol üreticisi Arap ülkeleri, 90’lı yıllarda ise dağılan Sovyetler Birliği’nin ardından kurulan Rusya Federasyonu ve BDT ülkeleri olmuştur. 2000’li yıllar ile birlikte ise bir kez daha Orta Doğu ve Kuzey Afrika ilgi sahasına dahil edilmiştir. Bu dönem zarfında yurt içi çalışmalar da tüm hızıyla devam etmiş ve Türkiye’nin önde gelen sanayi kompleksleri ve altyapı yatırımları çerçevesinde pek çok proje referanslar arasına katılmıştır.

1979 yılı itibariyle, İnşaat ve Ticaret’ten Makina Sanayi’ne, 1989 Savunma Sanayi, Bankacılık ve Finans’tan, Otelcilik ve Turizm’e kadar farklı alanlara yayılmış 40’tan fazla bağlı şirket ve ortaklık içeren NUROL Holding Şirketler Topluluğu’nun amiral gemisi NUROL İnşaat’ın faaliyet sahası BAE, Suudi Arabistan, Libya, Cezayir ve Katar’dan, Gürcistan, Polonya, Rusya, Türkmenistan, Özbekistan, Irak ve Afganistan’a kadar
geniş bircoğrafyaya yayılmış on dört ülkeyi kapsamaktadır.

3.)Bize İstanbul- İzmir otoyol projenizden bahsedebilir misiniz?
Otoyol A.Ş. bu projeyi 6 İnşaat Şirketine vermiştir.Nurol İnşaat da projenin Balıkesir-Kırkağaç arasındaki bölümünün yapımını üstlenmiş ve aynı zamanda söz sahibi pilot firma pozisyonundadır.
Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil) Otoyolu Projesi’nin ihalesi 9 Nisan 2009 tarihinde yapılmış olup, Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Grubu tarafından verilen 22 yıl 4 aylık teklif yapım ve işletme teklifi en uygun teklif olarak belirlenmiştir.
Projeyi gerçekleştirmek üzere Karayolları Genel Müdürlüğü ile OTOYOL YATIRIM VE İŞLETME A.Ş. arasında 27 Eylül 2010 tarihinde Uygulama Sözleşmesi imzalanmış, OTOYOL A.Ş. uygulama sözleşmesi doğrultusunda özkaynak kullanımı ile sözleşme imzasını takiben çalışmalara başlamıştır.
4.)Projede kaç kişi çalışıyor?
Orhan Gazi ve Yalova şantiyelerinde 400’ün üzerinde kişi çalışıyor, Balıkesir-Kırkağaç arasında başlayacak olan çalışma ile birlikte çalışan sayısı 800 üzerinde olacak.
5.)Bu projede çalışanların yatakhane, yemekhane, ofis anlamındaki ihtiyaçlarını nasıl karşıladınız?
Personelimizin rahat etmesi ve ihtiyaçlarının doğru şekilde karşılanması bizim için çok önemli. Altınova şantiyemizdeki mobilizasyon ihtiyaçlarımızı Prefabrik Yapı A.Ş. den temin ettik. İlk aşamada Nurol İnşaat ve Nurol Çelik firmalarımızın idari personel yemekhane, ofis ve yatakhane ihtiyaçları için gerekli binalar temin edilmiştir. Firma olarak biz gerek beyaz yaka personelimizin gerekse mavi yaka çalışanlarımızın konfor şartlarına çok dikkat ederiz. Genel yaklaşımımız çalışanlarımıza rahat edebilecekleri mekanlar sağlamaktır, bu konuda çalışanlarımızın rahat etmesi sağlanırsa aynı şekilde firma olarak bizlerinde verimini artıracaktır.
6.)Firma tercihinizi yaparken en önemli kriterleriniz nelerdi?
Öncelikli kriterimiz kaliteydi ve yine tecrübeli, işinde uzman bir firma olarak çalıştığımız / çalışacağımız firmalarda da aynı özellikleri arıyoruz. 4 firmadan teklif aldık. Kalite ve fiyat anlayışının bir arada olduğu için Prefabrik Yapı A.Ş.’yi tercih ettik. Ayrıca daha önce Fas ve Cezayir şantiyelerimizdeki mobilizasyonunu da Prefabrik Yapı A.Ş. yapmıştı ve çok memnun kalmıştık.Özellikle Fas bizim için çok önemliydi orada otoyol projemiz için iki farklı alanda mobilizasyon yapılmıştı. Ayrıca bizim için sektörde bilinen ve deneyim sahibi olan bir isimle çalışmak en önemli kriterlerimizden bir tanesi.

7.)Sizce Prefabrik Yapı A.Ş.’nin diğer firmalardan farkı nedir?

Kendi sektöründe öncü olması, deneyim sahibi olması ve ürün ve hizmet kalitesinin yüksek olması Prefabrik Yapı A.Ş.’yi farklı kılmaktadır. Nurol İnşaat gibi büyük inşaat firmaların sürekli olarak devam eden projeleri oluyor, bundan dolayı kurulmuş olan bu binaları diğer şantiyelerimizi farklı ölçülerde, farklı yerlerde de kullanmamız gerekiyor. Prefabrik Yapı A.Ş. bize bu hizmeti demontaj ve montaj süresini minimuma indirerek rahatlıkla sağlayabiliyor. Montaj sonrası hizmetleri de bizim de için çok önemli bir özelliğidir.

8.)Bu alımları yaparken Prefabrik Yapı A.Ş. üretim tesislerini gezdiniz mi, nasıl karar verdiniz?
Üretim tesislerini gezmeye gerek duymadık çünkü ürünün kalitesi ortada, ayrıca 24 yıllık sektör deneyimine sahip bir markadan bahsediyoruz. Daha önce Cezayir’deki mobilizasyonlarda da alınan hizmetten memnun kalınması bizi diğer projelerimizde de Prefabrik Yapı A.Ş. ile çalışmaya yönlendirdi.
Alımları yaparken İnşaat sektörünü her alanında deneyime sahip (Bölge Müdürü)Sn. Hilmi Özkazanç, (Genel Müdür Yard.)Sn.Mehmet Buyurgan ile birlikte karar verdik.

9.)Prefabrik Yapı A.Ş. %90 tüm ürünlerini kendi bünyesindeki bağımsız firmalarından sağlıyor bu sizin için avantaj sağladı mı?
Ağustos 2009 senesinde Libya “ODAC/AL-FATEH UNIVERSITY PROJECT” projesi için Hekim Holding ‘in diğer bir kuruluşu olan Hekim Yapı’nın fibercement ürünleri kullanıldı. Orada bu malzemelerin kullanılmış olması da sonraki projelerimizde bize son derece avantaj sağladı.%90 tüm ürünleri tek bir yerden sağlamamız bize her açıdan büyük avantaj sağlıyor diyebiliriz.

10.)Bu tip mobilizasyonlarda diğer firmalara önerileriniz nelerdir, Prefabrik Yapı A.Ş.’yi tavsiye eder misiniz?
Nurol İnşaat olarak sektörü temsil eden firmalarla çalışmayı tercih ediyoruz. Çözüm ortağımızı seçerken , kalite ve hizmet anlayışının bizimkiyle örtüşmesine önem veriyoruz. Diğer firmalarında bu anlayışları göz önünde bulundurmalarını önerebilirim. Bu tip mobilizasyonlarda Prefabrik Yapı A.Ş.’nin doğru bir çözüm ortağı olduğu kanaatindeyim.

11.)Bize önümüzdeki dönemdeki projelerinizden bahsedebilir misiniz?
Nurol İnşaat üst yapı projelerinde de yer almaya başladı. Önümüzdeki dönemde bu alandaki projelere ağırlık verilecektir diye düşünüyorum.

12.)Son olarak söylemek istedikleriniz?
Prefabrik Yapı A.Ş. ile çalışmaktan biz son derece memnunuz. Umarım iş birliğimiz önümüzdeki dönemlerde artarak devam eder.