Tüm dünyada çok az sayıda firmanın gerçekleştirebildiği otoklavlı fibercement levha (doğal lif takviyeli çimento levha) ve yalı baskı plakalarının üretimi ülkemizde sadece TURKSIDING, HEKİM BOARD ve FIBERCEMENTLAM markaları ile bir HEKİM HOLDİNG kuruluşu olan HEKİM YAPI ENDÜSTRİSİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. tarafından Adapazarı-Hendek’teki Sakarya 2. Organize Sanayi bölgesinde 100.000 m2 alan üzerinde kurulu 20.000 m2 kapalı alana ve yıllık 80.000 m3 üretim kapasitesine sahip tesislerinde gerçekleştirilmektedir.

İki farklı firmadan alınan know-how lisansları ile üretimi gerçekleştirilen fibercement levhalar kısa sürede tüm nihai kullanıcıların ilgisini çekmiş ve büyük bir talep oluşmaya başlamıştır.

HEKİMBOARD markası ile üretilmekte olan fibercement iç ve dış cephe kaplama levhaları başta prefabrik konutlar olmak üzere yapıların hemen her noktasında güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir. A1 sınıfı yanmaz malzeme olmasının yanı sıra pek çok üstün özellikleri sebebiyle, iç ve dış duvar kaplama levhası ve paneli olarak, tavan kaplamalarında, yükseltilmiş zemin ve ara kat döşemelerinde, ara bölmelerde, çatı kaplama malzemesi altında destek levhası olarak, ıslak alanlarda seramik ve fayans altı malzemesi olarak rahatlıkla kullanılabilmektedir. 6 mm.den 20 mm’ ye kadar istenen her kalınlıkta, düz, sedir ağacı, tuğla ve doğal taş desenli yüzey görünümüne sahip olarak üretilmekte olan fibercement levhalar kullanıcılar tarafından tanındıkça gelecek günlerde çok fazla aranan ürün haline gelecektir.

HEKİM YAPI tarafından üretilmekte olan fibercement levhalar EN13501-1’ e göre A1 sınıfı yanmaz yapı malzemesi grubundadır. Her ne kadar sertifikalı bir laboratuardan bu yönde alınmış rapor olmasına rağmen yangın yönetmeliğinin Ek-2/C listesinde fibercement (elyaflı çimento) ürünler herhangi bir teste tabi tutulmadan A1 sınıfı yanmaz olarak kabul edilen malzeme grubuna dahildir. Bu özelliği sebebiyle yangına karşı dayanıklılığın çok önemli olduğu okul, hastane, otel, sinema salonları, askeri binalar ve benzeri toplu kullanımın söz konusu olduğu yapılarda kullanılması can ve mal güvenliği bakımından büyük avantaj sağlamaktadır.

Fibercement levhalar hiçbir şekilde bir yangının kaynağı olmayacağı gibi mevcut yangının yayılmasına engel olarak sönmesine yardımcı olur. Sudan kesinlikle etkilenmez. Suda şişme değeri 0,5 mm/m’ den azdır. Bağlı olduğu Türk Standardı (TS EN 12467) kapsamında uygulanan testlerin büyük bölümü plakaların ısı, su ve donma karşısında sahip olması gereken özellik ve mukavemet değerleri ile ilgilidir. Çimento ve silis karışımından oluştuğu, yüksek ısı ve basınç altında otoklavlandıkları için ömürleri teorik olarak sonsuzdur. Pek çok kimyasala karşı dayanıklıdır. Isı uzama katsayısı betona oranla daha düşüktür.

Sedir ağacı görünümlü yüzeyi ile ahşabın sıcak görüntüsüne sahip olduğundan ahşap görünümü istenen tüm yerlerde rahatlıkla kullanılabilir. Kesinlikle çürüme yapmadığından rutubetli ortamlarda güvenle kullanılabilir. Boyanabilme özelliği sebebiyle arzu edilen renklerde boyanarak farklı estetik görünümler kazandırılabilir. Özel bir bakım veya koruma gerektirmez. Uygulaması son derece kolaydır. Uygun aletlerle kolayca işlenebilirler. İyi bir ses ve ısı izolasyon özelliğine sahiptir. Kendisi nefes alan bir malzeme olduğundan binanın da nefes almasını sağlar.

Tamamen doğal malzemelerden üretilmektedir. Kesinlikle asbest, formaldehit ve benzeri sağlığa zararlı maddeleri içermez. Yüksek ısıya maruz kaldığında dahi sağlığa zararlı bir gaz emisyonu yoktur. Çevreye ve insana zararlı hiçbir etkisi yoktur. Ahşaba zararlı olan hiçbir haşereden etkilenmediği gibi yapısında haşere barındırmaz. Deniz suyundan etkilenmediğinden özellikle kıyı kesimlerindeki yapılarda güvenle kullanılabilir. Mukavemet değeri oldukça yüksek olduğundan çarpma ve darbelere karşı dayanıklıdır. Hafif olduğundan taşınması ve uygulaması son derece kolay olup yapılarda ciddi bir işçilik ve malzeme tasarrufu ile ekonomi sağlar.