Almanya’da yeni bir hayata başlayan Suriyeli mültecilerin yaşam konteynerleri Türkiye’den gidiyor. Hekim Holding bünyesindeki Prefabrik Yapı A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tolunay, Suriyeli mülteciler için Almanya’dan ciddi oranda yaşam konteyneri siparişi aldıklarını açıkladı.

Suriye’deki savaştan kaçarak Almanya’ya yerleşen mültecilerin yaşam konteynerlerini Türk firması üretiyor. Son yıllarda yakın coğrafyada çok ciddi insanlık dramlarının yaşandığını ifade eden Prefabrik Yapı A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tolunay, “Her gün basında iltica etmek isteyen Suriye halkının dramatik haberlerine şahit oluyoruz. Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmeyi başaran Suriyeli mültecilerin, gittikleri ülkelerde en büyük sıkıntılarından biri hatta en önemlisi barınma ihtiyacı. Almanya’daki bazı belediyeler bizimle iletişime geçerek Suriyeli mülteciler için yaşam alanları inşa etmemizi talep etti. Biz de Suriyeli mülteciler için yaşam konteynerleri üretmeye başladık” dedi.

Şu ana kadar yaklaşık 2 bin adet sevkiyat gerçekleştirdiklerini kaydeden Tolunay, “Devam eden sözleşmelerimiz ve olması muhtemel projelerle birlikte toplam 4 bin adet üretim yapmayı planlıyoruz. Kapasite olarak çok ciddi avantajları bulunduğuna dikkat çeken Tolunay, “Sadece Prefabrik Yapı A.Ş.’nin aylık kapasitesi 6.750 adet konteyner. Hekim Holding hazır yapı firmalarının tamamına baktığımızda kapasitemiz bunun çok üzerinde. İleride ani bir ihtiyaç olması halinde istenilen kapasitede üretim yapma şansımız var. Biz Suriyeli mülteciler için sadece konteyner üretmiyoruz. Konteynerlerden oluşan yaşam alanları da inşaa ediyoruz. Zaten Almanya mülteci konteyner projelerinin öncesinde de konforlu – estetik hafif çelik yapılarımız da gerek Almanya gerek Hollanda, Belçika gibi ülkelere ulaşmıştı. Dünyada yüzlerce konteyner üreticisi arasından bizi tercih etmeleri tabii ki tesadüf değil. Almanya’nın diğer birçok ülkeden farkı; kaliteye son derece önem vermesidir. Kaliteyi ekonomik olarak almak istedikleri için bizi tercih ettiler” dedi.

Şimdiye kadar yaklaşık 20 farklı ülkede toplu barınma merkezleri inşa ettiklerini dile getiren Tolunay, “Türkiye’de de Suriyeli mültecilerin kalacağı yapılar inşaa ettik. Marketinden okul binasına, yaşama alanlarından camisi ve minaresine kadar bir kasabada ne gerekli ise hepsini yaptık. 2014 yılı 4’üncü çeyreği ve 2015 yılı ilk çeyreğinde ise Irak ın 3 farklı bölgesinde (Kuzey Irak, Orta Irak ve Güney Irak) mülteciler için barınma merkezleri inşaa ettik” diye konuştu.

Prefabrik yapı ve konteynerlerin çok hızlı temin edilme özelliğinden dolayı tercih edildiğini kaydeden Tolunay, ürünün nakliye açısından ekonomik olduğunu, ciddi bir alt yapı ve temel maliyeti olmadığını belirtti. Tolunay, “Şaseli bina ve konteynerlerde temelsiz çözümlerimiz mevcuttur. Ayrıca kullandığımız Hekim Panel – Hekim Board ürünleri çevre dostu ürünlerlerdir” diye konuştu.
Hem çatı hem duvar malzemesi olarak kendi ürünleri olan Hekim Panel markalı sandviç panelleri kullandıklarını ifade eden Tolunay, Almanya mülteci projeleri için taşyünü yalıtımı tercih ettiklerini söyledi. Tolunay, “Avrupa normlarında sıhhi tesisat, elektrik tesisatı da sağlayabiliyoruz. Avrupa’nın gelişmiş ülkelerine ihracatımız çok eski zamanlara dayandığı için birçok standart ve olması gereken kuralları biliyoruz. F30 ve F60 belgelerimiz ile Almanya’daki gerek belediye ve resmi kurumlara gerekse özel sektöre ürün sağlayabiliyoruz” dedi.

Tolunay, birkaç yıl öncesine kadar yıllık ve 5 yıllık pazarlama planlarıyla hareket edilirken artık her gün değişen konjonktürde aylık ve 3 aylık periyotlarla hedef/ulaşım endeksini takip ettiklerini söyledi.

2016 yılı ilk çeyrek sonu itibarıyla 100’e yakın ülkeye ihracat yaptıklarının altını çizen Tolunay, “6 kıtada ürünlerimiz var. Gelecek hedeflerimiz arasında Ar-Ge ve Ür-Ge ile desteklenmiş ciddi pazarlama planları çerçevesinde ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmak var” dedi.