Bu web sitesi birden fazla dil seçeneği içermektedir. Kullanmak istediğiniz dili aşağıdan seçebilirsiniz.

Türkmenistan Çöl Pazarı

Türkmenistan Çöl Pazarı - Prefabrik Yapı - Türkmenistan
col-pazari-1
col-pazari-2
col-pazari-3
col-pazari-4
col-pazari-5

Proje Detayları

  • Ülke:
  • Proje Türü: Prefabrik Yapı
  • Proje Tarihi: Şubat 2011
  • Proje Yeri: Türkmenistan

Proje Bilgisi

Genç Çelikler İnşaat ile dünyanın en büyük açık pazar projesini gerçekleştirdik.

Başkent Aşkabat’ın yaklaşık 20 kilometre kuzeyindeki Çöl Pazarı, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından 16 Şubat 2011 tarihinde hizmete açıldı.
Prefabrik Yapı A.Ş. olarak Genç Çelikler İnşaat ile gerçekleştirdiğimiz iş ortaklığı kapsamında, yaklaşık 7500 m2 lik sergileme ünitelerinin üretim ve montajı başarıyla gerçekleştirildi. Kapalı alan içerisinde yaptığımız hafif çelik binaların montajında, taşyünü yalıtım ile A-1 sınıfı yanmaz özelliklere sahip fibercement kaplama malzemeleri kullanılmıştır. Genç Çelikler İnşaat tarafından yaklaşık 152 milyon dolara inşa edilen ve ülkenin en önemli ticari ve tarihi simgesi sayılan Çöl Pazarı, toplam 1 milyon metrekare alan üzerine kurulmuştur. Yeni adıyla Altın Asır Doğu Pazarında, irili-ufaklı 2 bin 56 dükkan ve 16 adet bölümde 5 binin üzerinde tezgah bulunuyor. Yaklaşık 32 ayda tamamlanan dev ticaret kompleksinde 220 bin metrekarelik kısmı dükkanlar, 270 bin metrekarelik kısmı otopark ve yollar teşkil ediyor. En az 7 bin kişiye de iş imkanı sağlaması beklenen bu proje kapsamında 1 idari bina, 1 otel, 2 adet iş merkezi, dev bir otoparkın yanı sıra modern bir mezbaha, çok sayıda lokanta ve kafeterya, bankalar, laboratuvar, sağlık merkezi, eczane, polis merkezi de halka hizmet vermeye başladı. Aşkabat’ın tüm et ihtiyacını karşılayacak 21400 m2’lik dev mezbahanın tamamı ise Türkiye’de imal edildi. Günlük kapasitesi 500 büyükbaş hayvan, 1000 küçükbaş hayvan, 1000 tavuk olan kesimhane Türkmenistan’da bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Farklı sektörlerden ürünlerin satılacağı ve yabancı turistlerin de büyük ilgisini çeken pazarda tekstil, elektronik, halı, altın, mobilya, mutfak ve ev gereçleri, beyaz eşya, tarım ürünleri, gıda, meyve-sebze, et-balık ürünleri ile oto pazarları yer alacak. Ayrıca pazar için soğuk hava depoları ile birlikte yük araçları için özel otopark ve depolar da inşa edildi. Diğer alışveriş merkezlerine ve pazarlara göre daha ucuz olması ve ürün çeşitliliği sebebiyle Aşkabat dışından ve çevre eyaletlerden de Türkmenler alışveriş için Çöl Pazarını tercih ediyor. Türkmenistan’da ticaretin kalbinin attığı ve 200 yıllık geçmişiyle tarihi bir simge olma özelliğine sahip Çöl Pazarı, her ay 1 milyon kişinin ziyaret ettiği bölgenin en büyük ticaret merkezi konumunda bulunuyor. El işinden elektroniğe, el halısından gıdaya kadar her şeyin satıldığı, Türkmen halkının dışında, yakın ülkelerin de alışveriş için tercih ettiği Çöl Pazarı turistlerin de mutlaka ziyaret ettiği bir yer olarak dikkat çekiyor.

Eski yerinde, yani çölün ortasında, haftada sadece 2 gün açık olan ve mesai saatleri tamamen çöl ikliminin sürprizlerine göre değişen ve aylık yaklaşık 1 milyon kişinin ziyaret ettiği Çöl Pazarı, yeni yerinde artık haftada 7 gün açık olacak.

code