Hekim Holding grup şirketlerinden Prefabrik Yapı A.Ş., 22-24 Kasım tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen Afet Yönetimi Fuarı’nda, tamamı acil barınma ihtiyaçları için özel olarak tasarlanmış yeni ürünleriyle, yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerin ilgi odağı olarak hazır yapı sektöründeki farklılığını bir kez daha vurguladı.
Trio İstanbul Fuar Yapım A.Ş. tarafından organize edilen fuar ve konferans etkinlikleri, konuyla ilgili özel ve resmi kurum ve kuruluşların katılımlarıyla gerçekleştirildi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Sayın Dr. Fuat Oktay başta olmak üzere çeşitli ülkelerden misafirler de ziyaretçiler arasındaydı.
2 dakikada kurulan acil barınma ünitesi
Prefabrik Yapı A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Sn Mustafa Tolunay, afet öncesi ve sonrası, en önemli acil ihtiyaçların başında gelen ve profesyonel desteğe gerek duyulmadan 2 dakika içerisinde kurulabilen katlanabilir barınma ünitesinin, farklı büyüklüklerde üretilebileceğini ve istenirse ıslak hacim modüllerinin de sisteme kolaylıkla entegre edilebileceğini belirtti. Bir tırda 14 adet barınma ünitesinin taşınabileceğini vurgulayan Tolunay, hızlı üretim, hızlı montaj ve çoklu nakliye kriterlerini tasarım sürecinde yol gösterici olduğunu belirtti.
15 dakikada kurulan hastane, derslik, kriz merkezi vb yapılar
Afet sonrası barınma ihtiyacı dışında kriz sürecinin yönetim aşamasında ihtiyaç duyulan kriz merkezi, derslik, hastane vb yapılar için de geliştirdikleri çözümleri vurgulayan Sn Mustafa Tolunay, içi içe geçen ve hacminin 3 katı kadar büyüme özelliğine sahip konteyner ünitelerinin yurt içi ve yurt dışından gelen ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştığını da sözlerine ekledi. İlave olarak afet sonrası malzeme depolama ihtiyacı için depo ve hangar amaçlı kullanılan yeni ünitelerinin de katlanabilir ve hızlı üretim, hızlı kurulum prensibiyle tasarlandığını, geniş açıklıklı ve talep edilen yükseklikte depo alanlarının kolaylıkla oluşturulabileceğini belirtti.
Prefabrik Yapı A.Ş.’nin afet yönetimine verdiği önemi vurgulamak ve Türkiye’deki deprem gerçeğine dikkat çekmek üzere, standında sergilediği deprem enkaz maketi fuarın en ilgi çekici sunumu oldu. Fuar sonrasında 3 kattan oluşanbina enkaz maketi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na, özellikle itfaiyeyi ziyaret eden miniklere deprem gerçeği hakkında fikir vermek üzere hediye edildi.