Hafif çelik yapı sektörünün lider firması Prefabrik Yapı A.Ş., yenilikçi ürünleri ile sektöre yön vermeyi sürdürüyor. Ar-Ge ve Ür-Ge yatırımları ile adından söz ettiren Prefabrik Yapı A.Ş. geliştirdiği Katlanır Sistem ve Kayar Sistem Konteynerler ile birkaç dakika içinde profesyonel desteğe ihtiyaç duyulmadan, kurulabilen yaşam alanları yaratıyor. Özellikle afet sonrasında en kısa sürede barınma, okul, sağlık ünitesi ve afet kriz birimleri gibi hizmetlerin karşılanmasına olanak veriyor.

Hekim Holding şirketlerinden Prefabrik Yapı A.Ş.’nin Kayar Sistem Konteyneri, farklı boyutlardaki konteyner modüllerinin birbiri içersine sürülmesine imkan veren bir sistemdir. Konteynır modülü iç içe paket halinde fabrikada 3mx7m ve 2.4mx6m ebatlarında, yüksekliği 3 m olarak hazırlanıyor. Modül içersinde sıhhi ve elektrik tesisatı çekili; evyeli mutfak dolabı ve vitrifiyeleri montajlı; zemin ve tavan kaplaması tamamlanmış, kapı ve pencereleri takılı şekilde nakli yapılıyor. Bir tırda max. 2 adet taşınıp, vinç ile kurulacağı araziye yerleştiriliyor. Yanlarda katlı duran şaseler açıldıktan sonra; içteki modüller profesyonel desteğe ihtiyaç duyulmadan şaselerin üzerine sürülüyor. Elektrik tesisatının soketleri takılıp, modülün kitleme sistemleri yapılarak kurulum tamamlanıyor. Kayar Sistem Konteynerler birkaç dakika içerisinde 2, 3 veya 4 odalı konut olarak hizmet vereceği gibi, sistemdeki modüller bir araya getirilerek afet sonrası ve kriz anında insanların ihtiyaç duyacağı sağlık üniteleri, okul, kriz yönetim ofisleri, askeri alanlardaki yapıları da kısa sürede oluşturmak mümkün oluyor. Tatil yerlerinde konaklama amaçlı talepleri de ayrıca karşılayabiliyor.

Prefabrik Yapı A.Ş.’nin Katlanır Sistem Konteyneri ise konteynır modülünün duvar panelleri alt ve üst şase arasında katlı vaziyette duracak şekilde detaylandırılan ve üst şasenin vinç ile kaldırılmasıyla katlı duvar panellerinin de oluşmasına imkan veren bir sistemdir. Konteynerdaki modüller katlı şekilde paket halinde fabrikada 3mx7m ve 2.4mx6m ebatlarında, yüksekliği 0.4 m olarak hazırlanıyor. Katlanır sistem konteynırlar da duş modülü ve evyeli mutfak dolabı ayrı olarak dizayn ediliyor. Paket halindeki modül, zemin ve tavan kaplaması bitmiş, kapı ve pencereleri takılı şekilde nakli yapılıyor. Bir tırda max. 14 adet taşınıp, vinç ile kurulacağı araziye yerleştiriliyor. Vinç yardımı ile üst şase kaldırılıp, köşe kolon bağlantıları yapılıyor. Sistemin kurulumu tamamlandıktan sonra evyeli dolap modülün içine yerleştiriliyor. Konteynırın modülüne duş modülünün bağlantısı yapılarak, kurulup tamamlanıyor. Açıldığında 3mx7m ve 2.4mx6m ebatlarında yüksekliği 2.4 m olan Katlanır Sistem Konteynerler konut olarak hizmet vereceği gibi, sistemdeki modüller bir araya getirilerek afet sonrası ve kriz anında insanların ihtiyaç duyacağı sağlık üniteleri, okul, kriz yönetim ofisleri, askeri alanlardaki yapıları da kısa sürede oluşturmak mümkün oluyor. Tatil yerlerinde konaklama amaçlı talepleri de ayrıca karşılayabiliyor.