Autodesk İnşaat Sektörünün Geleceği Zirvesi’ne Prefabrik Yapı A.Ş. Damgasını Vurdu

Autodesk İnşaat Sektörünün Geleceği Zirvesi, 3 Aralık 2019’da Raffles Hotel İstanbul’da gerçekleşti. Autodesk’in gerçekleştirdiği zirve, bine yakın katılımcıya ev sahipliği yaptı. Prefabrik Yapı A.Ş. Genel Müdürü Sn. Mustafa Tolunay’ın konuşmacı olarak katıldığı ve inşaat sektörünün geleceğinin, iç ve dış pazardaki fırsatların yanı sıra dünya çapındaki BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) standartlarının irdelendiği zirvede; inşaat sektörü profesyonelleri ile üst düzey yöneticiler bir araya geldi.

8 şirket, 8 işletmesiyle; 6 kıtada 150’ye yakın ülkeye ihracat gerçekleştiren Hekim Holding’in bir kuruluşu olan Prefabrik Yapı A.Ş. Autodesk İnşaat Sektörünün Geleceği Zirvesi’nde yer aldı. Prefabrik Yapı Genel Müdürü Sn. Mustafa Tolunay zirvedeki konuşmasında, BIM serüvenine başlamalarında nelerin etkili olduğunu paylaştı. 2022’ye kadar ticari büyümeyi olumlu ve olumsuz etkileyecek faktörlerden bahsetmesinin yanı sıra 2015-2020 arasında tüm endüstrilerde temel becerilere karşı olan talep değişimine de değindi. Özellikle, teknolojinin büyük bir hızla gelişmesine vurgu yaparak, firmaların teknolojiye ayak uydurmalarının gerekliliğinin altını çizdi. Ayrıca, 2025 yılına kadar küresel ekonomiyi dönüştürecek on teknolojiye de konuşmasında yer veren Tolunay: ‘’Maalesef ülke olarak dizayn ile projeye çok fazla para ve zaman harcamıyoruz. Ancak buna bağlı olarak, inşaatların yapımında komplikasyonlar ortaya çıktığında maliyetlerimiz daha da artıyor. Ek olarak, iş bitiminde yenileme, tesisat değiştirme gibi durumlar çok ciddi vakit kaybına ve mali kayıplara sebep oluyor’’ açıklamalarında bulundu.

BIM çalışmalarına bir sene öncesinde, HekimBoard markalı A1 sınıfı yanmazlık özelliğine sahip doğal çimento levha ürünleriyle BIM Object biçimiyle başladıklarını belirterek, bu sürece diğer ürün gruplarının da dahil edilmesiyle, sistemlerinin tamamen dijitalleşmesini hedeflediklerini dile getirdi. Şirket olarak BIM’e adaptasyon konusunda ne kadar heyecanlı olduklarını ifade etmesinin ardından; gerçekleştirdikleri yoğun çalışmalar neticesinde, yaklaşık iki yıl sonra süreci tamamlamayı hedeflediklerini ve BIM’e tam adaptasyonun gerçekleşmesi ile projenin inşaat aşamasından yapının bitimine kadar olan tüm evrelerini müşterilerle paylaşabilme olanağı kazanacaklarını ifade etti. Sürdürülebilirlik konusuna da değinen Tolunay; Prefabrik Yapı’nın 8 kata kadar çıkabilen Steelin markalı hafif çelik yapı sistemlerinin inşa aşamalarıyla ilgili, üç boyutlu bir modelleme üzerinden kısa bir sunum gerçekleştirdi.

Zirvede konuşan Autodesk Mimarlık, Mühendislik İnşaat (AEC) ve Üretim Bölüm Müdürü Naji Atallah; inşaat sektöründeki tüm paydaşlara yönelik gerçekleştirdikleri zirvede, giderek daha da artan şehirleşme oranına ve onunla aynı ivmede artış gösteren ulaşım, altyapı, barınma ihtiyacına dikkat çekmeyi amaçladıklarını ifade etti. Ayrıca, 2050 yılına yaklaşırken, dünya genelinde inşaat sektörünün ihtiyacı karşılayabilmesi için günde 13 bin konut inşa etmesinin gerekli olduğunu; buna istinaden dünyanın çevresini 30 kez dolanacak uzunlukta yollar ve tren raylarına ihtiyaç doğacağını belirterek, “En önemlisi de tüm ihtiyaçları daha az kaynak kullanarak, daha az atık ve karbon emisyonu salacak şekilde karşılayıp, çevreye dost bir ekosistem inşa etmeliyiz’’ dedi. Atallah, ürünlerin tasarımında iklim değişikliğinin etkilerini göz önünde bulundurduklarını ve müşterilerinin hem ticari hem de sürdürülebilir hedeflere ulaşmalarına yardımcı olduklarını dile getirdi.

30 yıldır yüksek kalite standartlarında hizmet veren, değişen dünyayı yakından izleyerek sürekli kendini geliştiren Prefabrik Yapı A.Ş.; BIM’e adaptasyon sürecini en kısa sürede tamamlayarak, müşterilerine en iyi hizmet kalitesini sunmaya devam edecektir.