Türkiye İMSAD’ ın hayata geçirdiği, sektörün en büyük etkinliklerinden biri olarak kabul edilen ‘Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’, bu yıl 26 Ekim 2017 Perşembe günü ‘Geleceğe Yatırım: Dijital Dönüşüm’ temasıyla Hilton Bomonti Hotel’ de yapıldı. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan ve Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra, iş ve ekonomi dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı zirvede, sektörün her kesiminden 500’ ü aşkın katılımcı buluştu. Oturumlar ve özel sunumlarda çarpıcı bilgiler paylaşıldı.

İnşaat sektörünün paydaşlarını bir araya getiren zirveye, Prefabrik Yapı A.Ş. Çekiliş Sponsoru olarak katıldı. Prefabrik Yapı A.Ş., Türkiye’ de ve dünyada yüksek kalite standartlarında prefabrike yapılar, konteynerler ve çelik konstrüksiyon yapılar üretmektedir. Hazır yapıların üretiminde kullanılan ana hammaddelerin tamamını kendi bünyesinde üreten Hekim Holding’in amiral gemisi Prefabrik Yapı A.Ş.’ nin, tüm üretimlerinde dünyada önemli bir teknolojik gelişme olarak kabul görmüş özel tasarımlı kaynaksız yapı teknolojisi bulunmaktadır. Firma, Türkiye’ de ilk defa yine Hekim Holding bünyesinde bulunan HekimBoard fibercement levhaları kullanmaktadır.

İnşaat sektörünün geleceğine yönelik önemli gelişmelerini yakından takip eden ve zirveye katılan Prefabrik Yapı A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Tolunay, “önümüzdeki birkaç yıl içinde Endüstri 4.0’ ın çözümleriyle sektörde büyük dönüşümlerin yaşanacağını, bu dönüşümlerin verimliliği artıracağını ve maliyetlerde de farklılık yaratacağını” belirtti. “Daha az maliyetle üretim, minimum enerji kullanımı, zaman kazanımı, daha az kaynak ve az bellek kullanma vb., bunların yanında ise yüksek hızda ve güvenilirlikte çalışma, eski işlere göre en az iki kat verim ve daha kaliteli ürün üretimi Endüstri 4.0’ın kazanımları arasında” dedi. Hazır yapı sektörüne de bu dönüşümün, hem mimari anlamda hem de üretim anlamında etki edeceğinin üzerinde durdu. Dijitalleşme ve akıllı üretim teknolojileri ile, sektörün öncü firması olarak bu dönüşüme büyük katkılarının olacağını belirtti.

Sektöre yön veren platformlardan biri olan zirvede, sanayide dönüşümün, Endüstri 4.0 a geçişin ve bu geçişle birlikte ortaya çıkacak mimaride de bilişim çağında var olabilmek için, sektör olarak bu sürecin nasıl yönetilmesi gerektiği, geleceğin şehirleri, fabrikaları ve binalarının nasıl olacağı ve gelişim sürecinde ihtiyaçlara cevap verecek teknolojik çözümler de ele alındı.