Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu öğrencileri görme engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla ‘Engelsiz Ev’ adıyla bir proje gerçekleştirdi. Merkezi İstanbul Pendik- Güzelyalı’da bulunan Hekim Holding’e bağlı Prefabrik Yapı A.Ş. ile ortaklaşa yürütülen proje kapsamında üretilen ilk evler, görücüye çıktı.
Prefabrik Yapı A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Özlem Oğuzoğlu, “Hekim Holding, sosyal sorumluluk bilinci ile bu projeye destek veriyor. Engelsiz Ev projesi ile görme engelli bireylere daha kaliteli bir yaşam sağlanması ve evlerinde karşılaştıkları pek çok engelin ortadan kaldırılması hedefleniyor. Türkiye’nin yapı kültürünü değiştirmek, bireylerin her türlü barınma ihtiyaçlarını karşılamak için güvenli, estetik, ekonomik, hazır, yaşanabilir mekanlar üretme ve kaliteli bir yaşam sunma misyonuyla hareket ediyoruz” dedi.
“EN BÜYÜK ENGEL EVLERDE” diyen Oğuzoğlu, Türkiye’deki yaklaşık 9 milyon engellinin 700 bininin görme engelli olduğunu buna rağmen ev içerisinde temel ihtiyaçlarını kendi başlarına rahatça karşılamaları için somut projeler üretilmediğini söyledi. Prefabrik Yapı A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Özlem Oğuzoğlu,”bu yüzden onların sosyal hayata katılmaları zor oluyor. Elektronik donanım konforu, engele özgü istek ve gereksinimleri karşılamayı hedefleyerek ürettiğimiz evler, Görme Engelliler Derneği’ne kayıtlı engelliler ile yapılmış anket sonuçlarına göre şekillendirilmiştir. Sorunlar tespit edilerek, teknolojik çözümler yaratılmıştır”diye konuştu.
Bahçeşehir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi İnci Zaim Gökbay ve Teknik Bölümler Küpkökarge birimi öğrencileri tarafından tasarlanan proje, Somfy, Mimteks, GPD banyo ve Mutfak Armatürleri, Schneider Electric’in katkılarıyla da görsel olarak zenginleştiriliyor.

ENGELSİZ EVDE NELER VAR?
Parmak izi ve ses tanıma güvenlik sistemiyle anahtarsız giriş
Sesli dolap ve kütüphane sistemleri
Mobilyada yuvarlak hat tasarımı
Gereksiz su ve elektrik sarfiyatını önlemeye yönelik geri dönüşüm sistemleri
Prizlerde sesli uyarı sistemi