g
 • Konteyner

Konteyner

Konteyner Nedir ?

1989 yılından beri hazır yapı sektörüne getirdiği yenilikler ve teknolojiler ile her zaman öncü olan firmamız, maksimum mobilizasyon, estetiklik ve fonksiyonellik amaçları ile konteyner üretimini gerçekleştirmektedir. Entegre tesisleri ile de üretim güvencesi sağlamaktadır. Konteyner üretiminde 6.750 adet/ay olan kapasitesi ile fark yaratmaktadır.

Neden Konteyner ?

Yapı ve inşaat sektörünün simgelerinden birisi olan konteynerler sağladığı bir çok avantaj ile en çok tercih edilen hazır yapılar olarak tercih edilmektedir. Konteyner çeşitlerinin tercih edilme hususunda öne çıkan özellikler şu şekilde sıralanabilmektedir.

 • Üretimi hızlıdır.
 • Düşük maliyetlidir.
 • Farklı iklim koşullarında dayanıklılık göstermektedir.
 • Kaynaksız birleşimi ile daha diğer çeşitlere göre mukavemeti yüksektir.
 • Deprem gibi doğal afetlere karşı dayanıklıdır.
 • Fibercement levhalar ile yanmaz, sudan etkilenmez.
 • Yüksek kalitededir.
 • Sevkiyatı kolaydır.
 • Bir çok kez kullanılmaktadır.
 • Yükleme ve montaj kolaylığı sağlamaktadır.

Konteyner Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Konteynerlerin kullanılma amaçlarının başında şantiye mobilizasyonları gelmektedir. Şantiye alanında yemekhane, yatakhane, sosyal tesisler, tuvalet ve duş yapıları, revir vb. ihtiyaçlarının karşılanması için tercih edilmektedir.
Bunun yanı sıra üretiminin fabrika ortamında gerçekleştirildiği konteynerler doğal afetler sonrasında acil yaşam üniteleri olarak kullanılmaktadır. Bu amaçla firmamız AR-GE ve ÜR-GE ekibinin çalışmaları sonrasında katlanır konteyner ve iç içe geçebilen konteyner ürünleri ile en hızlı şekilde yaşam ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.
Konteynerlerin bir diğer kullanım alanı ise konteyner ev çözümleridir. Genellikle nihai tüketicinin tercih ettiği bu yapılar çoğunlukla mevsimsel, imar izni olmayan arazilerde ve kısa süreli ihtiyaçların karşılanmasında kullanılmaktadır.
Yukarıdaki başlıca kullanım alanlarının yanı sıra birleşimli konteyner sistemleri ile eğitim, sağlık, askeri ve kamp yapılarında da konteynerler kullanılmaktadır.

Konteyner Üretimi

Kaynaksız yapı teknolojisi ve cıvata somun bağlantıları ile üretilen konteynerler, kullanılacağı yerin coğrafi özellikleri ve kullanım amacına göre, tek katlı, iki katlı ve üç katlı olarak üretilebilmektedir. Ürünlerin gerekli olan yüzey kaplamalarında müşterilerin seçimi doğrultusunda boyalı galvaniz sac veya üstün özellikleri ile fark yaratan HekimBoard markalı A-1 sınıfı yanmaz fibercement levhalar kullanılmaktadır.
Kullanım amacı, kullanım yeri ve kullanım şekillerine göre konteynerler, Hekim Panel veya Hekim Klasik sistem olarak; monoblok, demonte ve birleşimli olarak üretilmektedirler. Elektrik ve sıhhi tesisatlar tercihe göre sıva altı veya sıva üstü olarak projelendirilmektedir. Standart düz çatı uygulamaları dışında, ilave çatı gerektiren durumlarda eğimli çatı çözümleri de kullanılmaktadır.

Konteyner Ölçüleri

Standart konteyner ürünleri 3,00×7,00 m ve 2,40×6,00 m olarak iki farklı boyutta üretilmektedir. Kamp ve şantiye yapılarındaki birden fazlı katlı yapılar standart konteynerlerin birleştirilmesi ile konumlandırılabilmektedir. Bunun yanında müşterilerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda gerekli statik hesaplamalar da yapılarak, uygunluğuna göre özel ebatlı konteyner üretimi de gerçekleştirilebilmektedir.

Konteyner Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gereken Koşullar

 • Konteynerin yerleştirileceği zeminin tesviyesinin düzgün yapılmış olduğundan emin olunmalıdır. Aksi halde kapı ve pencere doğramalarının çalışmasında problem yaşanabilmektedir.
 • Konteynerin konumlandırıldığı yüzeyde ana şasenin tam desteklendiğinden emin olunmalıdır.
 • Konteyner üst köşelerindeki 2×2 cm’lik mapalara bağlanarak vinç ile kaldırılıp indirilmelidir.
 • Halatlar şekildeki gibi çapraz bağlanmalıdır.
 • Kanca geniş yüzeyden takılmalı ve ağır tarafa doğru kaydırılarak terazide olması sağlandıktan sonra kaldırılmalıdır.
 • Konteynerin ömrünü uzatmak amacı ile düzgün terazideki bir yüzeye (beton vb.) veya max. 2,5m. aralıklı kısa kenar ölçüsünde takozlar üzerinde yerleştirilmelidir.
 • Kapının rahat açılıp kapanması ve kilitlenmesi kontrol edilmelidir.

Monoblok Panel Sistem

Konteyner’e ait tüm üretimin fabrika ortamında tamamlanarak, sevke hazır hale getirilmiş olduğu üretim şeklidir. Şantiye yapıları, ofis, yemekhane, revir, çamaşırhane, wc-duş üniteleri, depo vb fonksiyonları için kullanılabilir. Standart ebatlarımız 2,40×6,00 ve 3,00×7,00 metredir. Talep edilmesi durumunda farklı kullanım alanları için, özel tasarım yapılarak üretim gerçekleştirilir. İki farklı monoblok konteyner sistemimiz mevcuttur.

Hekim Panel Konteyner:

Hekim sandviç panellerin kullanıldığı bu sistemde farklı duvar seçenekleri oluşturmak mümkündür. Sac+sac, sac+pet uygulamaları yapılmaktadır. Taşyünü veya EPS seçeneklerinin olduğu Hekim Panel Konteynerler, yüksek izolasyon değerleri ile öne çıkmaktadır. Standart ebatlarımız 2,40×6,00 ve 3,00×7,00 metredir. İçi boş, içi boş-evyeli ve ıslak hacimli plan alternatifleri bulunmaktadır. Ayrıca wc üniteleri, duş üniteleri ve wc-duş üniteleri olarak standart planlarımız bulunmaktadır.

Hekim Panel Konteyner

Hekim Klasik Konteyner:

Hafif çelik karkas sistem tasarımıyla projelendirilen konteynerlerimizin tamamının üretimine, yüksek standartlı galvaniz yapı çeliği kullanılmaktadır. Ve tüm üretimde, % 100 kaynaksız yapım teknolojisine uygun detay çözümleri uygulanmaktadır. 1,2 ve 3 katlı projelerde kullanılabilir. Dışında boyalı galvaniz sac kullanılan konteynerlerin iç yüzeyinde pvc lambri veya fibercement malzeme alternatifleri kullanılabilir. Standart ebatlarımız 2,40×6,00 ve 3,00×7,00 metredir. İçi boş, içi boş-evyeli ve ıslak hacimli plan alternatifleri bulunmaktadır. Ayrıca wc üniteleri, duş üniteleri ve wc-duş üniteleri olarak standart planlarımız bulunmaktadır.

Hekim Klasik Konteyner

Demontable Panel Sistem

Konteyneri oluşturan zemin- tavan şaseleri ile duvar elemanlarının monte edilmeden, ön üretiminin fabrika ortamında yapılması ve özel paketleme sistemi ile sevke hazır hale getirildiği üretim sistemidir. Hızlı üretim, hızlı montaj, nakliye kolaylığı, yüksek izolasyon değerleri ve çoklu kullanım avantajları ile özellikle tercih edilen konteyner sistemlerimizdendir. Monoblok üretiminde bir tırla 2 adet sevk edilebilirken, demontable sistemde bir tırda 10 adet konteyner sevkiyatı gerçekleştirilebilmektedir. Üç farklı demontable konteyner üretim sistemimiz mevcuttur. Süpervizör ve/veya montaj ekibi hizmeti verilmektedir.

Hekim FlatPack-Plus Konteyner :

Tamamı kaynaksız yapım teknolojisi ile üretilen ve özel paketleme teknolojisinin kullanıldığı konteynerlerimiz ile deniz, hava ve kara taşımacılığında müşterilerimize maksimum ürün performansı sunulması hedeflenmektedir. Hekim Panel Konteyner sisteminin demonte olarak çözümlendiği üretim şeklidir. Kullanılan özel paketleme sistemi ile konteynerde kullanılan kapı, pencere, tesisat vb malzemelerin sevkiyat sürecinde zarar görmesi engellenmekte olup, yüksek ürün performansı sağlanmaktadır. Konteyner montajı şantiye ortamında hızla tamamlanır ve kullanıma hazır hale getirilir.

Hekim FlatPack Konteyner :

Kaynaksız yapım teknolojisine ilave olarak bazı detaylarda kaynaklı üretimin de yapıldığı bu sistem, Hekim Sandviç Panellerin kullanıldığı demontable konteyner üretim sistemimizdir. Nakliye, hızlı üretim ve hızlı montaj bu sistemlerin en önemli avantajlarındandır. Kullanılan özel paketleme sistemi ile konteynerde kullanılan kapı, pencere, tesisat vb malzemelerin sevkiyat sürecinde zarar görmesi engellenmekte olup, yüksek ürün performansı sağlanmaktadır. Konteyner montajı şantiye ortamında hızla tamamlanır ve kullanıma hazır hale getirilir.

Hekim Flatpack Sistem

Hekim Profil Sistem Konteyner:

Hekim Klasik Konteyner ürün grubunun, demonte olarak hazırlandığı üretim sistemidir. Konteyneri oluşturan hafif çelik karkasların profil olarak fabrikada hazırlanması ve sevk edilmesiyle gerçekleşir. İzolasyon malzemesi, elektrik ve sıhhı tesisat malzemeleri, kapı, pencere vb yapı elemanları ayrıca paketlenerek sevkiyatı gerçekleştirilir. Montajın tamamı şantiye ortamında gerçekleştirilerek, kullanıma hazır hale getirilir. Süpervizör ve/veya montaj ekibi hizmeti verilmektedir.

Birleşimli Panel Sistem

İki veya daha fazla sayıda standart ebatlı monoblok konteynerlerin birbirine eklenerek, farklı büyüklükteki mekanların oluşturulmasında kullanılan sistemdir. Ön üretimin fabrikada yapıldığı ana konteyner modülleri, son montajı şantiyede yapılacak şekilde fabrikada üretilir ve uygun şekilde sevk edilir.Tek katlı, iki katlı ve üç katlı olarak üretilir ve montajı yapılabilir. Tüm statik değerler proje bazında özel olarak yapılmaktadır. Şantiye yapıları, ofis, yemekhane, revir, çamaşırhane, wc-duş üniteleri, depo, eğitim üniteleri, sağlık üniteleri vb fonksiyonlar için kullanılabilir. Çoğunlukla ilave çatı ile birlikte projelendirilmektedir. Süpervizör ve/veya montaj ekibi hizmeti verilmektedir.