Rektör Prof. Dr. Aygün Attar başkanlığında toplanan Giresun Üniversitesi Senatosu, Tıp Fakültesi’ne Ömer Hekim isminin verilmesi kararını oy birliği ile kabul etti. Senatonun 72 sayılı kararına göre Nizamiye Yerleşkesi’nde bulunan fakülte bundan böyle ‘Giresun Üniversitesi Ömer Hekim Tıp Fakültesi’ ismini taşıyacak.

Üniversite senatosu toplantısından sonra yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Hekim Holding Yönetim Kurulu Başkanı Öner HEKİM ile Üniversitemiz arasında, Hekim Holding tarafından üniversitemize bağışlanan Bulancak Pazar Suyu Mevkiindeki 50 dönümlük arsa ile ilgili olarak imzalanan 26 Temmuz 2012 tarihli protokol gereğince Nizamiye Yerleşkesi’ndeki Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Binasına adının verilmesini oy birliği ile kabul etmiştir.

Bu kararın Üniversitemize ve ilimize hayırlısı ve Hayırsever Sayın HEKİM ailesine hayırlı olmasını diliyoruz “.
Karar, önümüzdeki günlerde YÖK’e sunulacak ardında da Bakanlar Kurulu kararıyla kesinleşecek.
Tıp Fakültesi’ne ismi verilen Ömer Hekim, henüz 12 yaşında iken 2008 yılında hayatını kaybetti. Hekim yaşarken ‘Giresun’un küçük hayırseveri’ olarak tanındı. Vefatından sonra ise; ardında ismiyle anılan en çok eser bırakan çocuk olarak anıldı.

Giresun’da babası Öner Hekim tarafından yaptırılan ve Ömer Hekim’in adını taşıyan 2 ilköğretim okulu bir sağlık ocağı ve Güzelyalı, Pendik-İstanbul’da 2.500 m2 arazi üzerine; 1.000 kişilik Ömer Hekim Camii bulunmaktadır.